افزایش دو برابری مقالات ایرانی در اثرگذارترین مجلات علمی دنیا

کیفیت تعداد مقالاتی که در سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ در پایگاه isi منتشر شده است نشان از افزایش دو برابری مقالات ایرانی در اثرگذارترین مجلات علمی دنیا می‌دهد. کمیت تولید علم در سالهای گذشته پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته که خود نوعی از ظرفیت‌های علمی را نشان می‌دهد اما این موضوع نیز حائز اهمیت است که تمام نشریات علمی معتبر در یک سطح نمی‌باشند.

2056441 مجلات براساس سطح اثرگذاری مقالات، در چارک‌های مختلفی قرار می‌گیرند که چارک اول (Q1) معتبرترین مجلات بین‌المللی را شامل می‌شود.

2056442دسته بندی سطح اثرگذاری مقالات در سالهای گدشته نشان‌دهنده افزایش کیفیت مقالات تولید شده داخلی می‌باشد. بررسی پایگاه‌ معتبر ISI نشان می‌دهد که تعداد مقالات ۱% برتر در بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ دو برابر شده است.

2056443

امروزه مرجعیت علمی بر روابط علمی تأثیر بسزایی دارد و سند سیاست‌های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری بر مرجعیت علمی در سطح بین‌المللی تأکید ویژه‌ای دارد و آن را در صدر این سند قرار داده است. یکی از راهبردهای مناسب برای کسب مرجعیت علمی انتشار مدارک در مجلات با اثرگذاری بالا و تشویق مقالات یک درصد برتر بین‌المللی است.

0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.